Emerging Waratahs name side to take on Auckland Contenders


27/02/2019



By NSW Rugby Media

The Emerging NSW Waratahs today named their side to take on the Auckland Contenders on Friday night at the NSW Rugby Union Daceyville Headquarters.

The Auckland Contenders took out the prestigious Mitre 10 Cup last year in New Zealand and have embarked on an Aussie tour, recently playing the Brumbies side in Canberra.

In a bid to offer the extended NSW Waratahs squad more exposure and minutes to quality games, the Emerging Talent side will feature some of the Tahs Super Rugby players combined with players identified through the NRC, Shute Shield and the NSW Academy.

Head Coach of the Emerging Waratahs, Shannon Fraser, said this game will kick off a series of matches this year designed to give the NSW Waratahs squad and those players identified in the extended squad, the chance to get more game minutes under their belt.

“With the Super Rugby competition starting early this year and given the NSW Waratahs player management commitment for Wallabies players looking for World Cup selection, Daryl Gibson has made it a priority to depth in his extended squad is to ensure he has guys he can call up to the Waratahs with actual game time minutes.

“Our team is combination of NSW Waratahs players looking for more game time as well as the emerging talent coming through our NSW rugby player pathway programs.

“We are using this as an opportunity to not only give our emerging talent more quality competitions, but also developing our support staff.

“Auckland Contenders are a quality side and we are expecting them to deliver a quality game of rugby,” said Fraser.

NSW Waratahs Emerging vs Auckland Contenders
Friday 1 March, 5.30pm, David Phillips Sports Complex

EMERGING WARATAHS VS AUCKLAND CONTENDERS

NAME

NSW Waratahs/
NSWRU Academy

CLUB

NRC

2018 Australian Schoolboys

1

Rory O’CONNOR

NSW Waratahs

Warringah

Sydney Rays

2

Andrew TUALA

Northern Suburbs

3

Chris TALAKAI

NSW Waratahs

Sydney University

NSW Country Eagles

4

Ryan McCAULEY

NSW Waratahs

Eastern Suburbs

NSW Country Eagles

5

Le Roux ROETS

NSW Waratahs

Manly

 

6

Lachlan SWINTON

NSW Waratahs

Sydney University

NSW Country Eagles

7

Will MILLER (Captain)

NSW Waratahs

Northern Suburbs

NSW Country Eagles

8

Hugh SINCLAIR

Northern Suburbs

Sydney Rays

9

Mitch SHORT

NSW Waratahs

Randwick

NSW Country Eagles

10

Mack MASON

NSW Waratahs

Eastern Suburbs

NSW Country Eagles

11

Richard WOOLF

Northern Suburbs

Sydney Rays

12

Joey WALTON

Waratahs Academy

Gordon

2018 Australian Schoolboys

13

Cam CLARK

NSW Waratahs

Northern Suburbs

Sydney Rays

14

John FOLAU

NSW Waratahs

Sydney Rays

15

Will HARRISON

NSW Waratahs

Randwick

Sydney Rays

16

JP SAUNI

NSW Waratahs

Western Sydney

Sydney Rays

17

Cody WALKER

NSW Waratahs

Eastern Suburbs

NSW Country Eagles

18

John BOSCO-TALALOA

19

BJ EDWARDS

Eastern Suburbs

NSW Country Eagles

20

Nathan DEN HOEDT

Randwick

21

Patrick TAFA

NSW Waratahs

Northern Suburbs

NSW Country Eagles

22

Rory SUTTOR

Sydney University

NSW Country Eagles

23

Will HARRIS

NSW Waratahs

Eastern Suburbs

2018 Australian Schoolboys

24

Henry ROBERTSON

Waratahs Academy

Sydney University

25

Ben DONALDSON

Waratahs Academy

Randwick

Sydney Rays

26

Guy PORTER

Sydney University

Sydney Rays

27

Mark NAWAQANITAWASE

Waratahs Academy

Eastwood

28

Jaline GRAHAM

Gordon

NSW Country Eagles



23/05/2019

22/05/2019

20/05/2019

17/05/2019

17/05/2019

An error has occurred. Error Loading the Article List: