NSW TEAMS NAMED FOR NEXT ROUND OF NRC


14/09/2018





Two blockbuster home games are set for NSW Country and Sydney this weekend as they gear up to take on Melbourne Rising and Brisbane City respectively.

 

NSW Country will play their first home game of the season in Mudgee and a host of activities are planned for the day, including a Sydney University Barbarians team taking on a Central West Barbarians team.

 

Sydney too has a jammed packed day lined up at Woollahra Oval with the Women’s Jack Scott Cup Grand Final between Sydney University and Warringah at 1130AM AEST, followed by the Pasifika Cup played out between Fiji and Samoa..

 

Saturday 15 September

NSW COUNTRY vs Melbourne Rising, Glen Willows Stadium, Mudgee at 1300 AEST 

Broadcast details: The match will be streamed live on FoxSport

 

The NSW Country Eagles are looking to extend their streak of home ground success with a win this weekend against the Melbourne Rising in Mudgee.

 

Last week’s game saw NSW Country dominate in terms of line breaks and possession but were unable to turn enough of the pressure into points. The combination of halves Jake Gordon and Mac Mason will create a huge threat to the Melbourne side and after a second week of training together, Alex Newsome and Alex Gibbon will be looking to create more opportunities.

 

The whole team is looking forward to playing in the North West town of Mudgee, not to mention the opportunity to engage with the local community, especially the young football fans.

 

NSW Country will have a training session tonight at 1700 AEST at Glen Willows Stadium, where all are welcome to meet the team and kick the footy around afterwards.

 

NSW COUNTRY 
1. Paddy Ryan (Sydney University)
2. Mahe Vailanu (Warringah)
3. Harry Johnson-Holmes (Sydney University)
4. Jed Holloway (Southern Districts) 
5. Tom Staniforth (Eastern Suburbs) 
6. Nick Cham (Manly)
7. Will Miller (Northern Suburbs) 
8. Sam Ward (Warringah) 
9. Jake Gordon (Sydney University) 
10. Mack Mason (Eastern Suburbs) 
11. Alex Gibbon (Brothers, QLD) 
12. Apolosi Latunipulu (Southern Districts) 

13. Alex Newsome (Eastern Suburbs) 
14. Jaline Graham (Parramatta) 
15. Rohan Saifoloi (Southern Districts) 

 

 

 

RESERVES

16. Cody Walker (Eastern Suburbs) 
17. Tom Horton (Sydney University) 
18. Robert Lagudi (Eastwood) 
19. Emmanuel Meafou (Warringah) 
20. Patrick Tafa (Northern Suburbs) 
21. Sam Figg (Australian 7s)
22. Mick Snowden (Eastwood) 
23. Harry Potter (Sydney University)

 

Saturday 15 September

SYDNEY vs Brisbane City, Woollahra Oval at 1430 AEST 

Broadcast details: The match will be televised live on FoxSports

 

Jack Dempsey will make the first tentative return at Woollahra Oval on Saturday after being named on the bench to play Brisbane City.

Dempsey hasn’t played since October last year in the Wallabies’ match against the Barbarians where he ripped his hamstring off the bone in what was a major blow to the talented and highly-regarded NSW Waratahs player.

“Jack had to get through full contact on Tuesday night and a full training week”, said Sydney Head Coach Chris Whitaker.

“Everyone in our group is excited for him. It’s certainly a hard road with a long-term injury like he’s had”.

Sydney selectors have mixed up their match day 23 for the game against Brisbane City, with the home side facing a tough week where they will play on Saturday at Woollahra, Wednesday at Leichhardt Oval and then the following Sunday at Concord.

That’s three games against Brisbane City, the big one against NSW Country and a strong Fijian Drua outfit in just eight days. The short turnaround will certainly test the squad’s resolve both physically and mentally.

In comes Rory O’Connor at loose head prop, Connor Vest at lock, Enoka Muliufi at inside centre and young Sydney University flyer James Kane on the left wing.

Nick Duffy will start the game in the No. 9 jersey with Mitch Short dropping back to the bench while Harry Burey has been thrown the No. 10 jersey after starting at inside centre against the Canberra Vikings.

Burey’s move to flyhalf sees former Australian Under 20s utility back Will Harrison on the bench. 

Kane’s selection sees a top rate goal kicker come into the starting XV and that could be vital come Saturday at Woollahra.

Vest will be an asset to the side, after he missed last weekend’s game against the Vikings. He is one of the best ball-carrying locks in the Shute Shield and will add a lot to the lineout and scrum.

Cam Betham, who has previously played NRC for NSW Country, is another new face and will be able to stiffen up the tight head side of the scrum when he comes on.

There were signs of some attacking spark last weekend against the Vikings, but Sydney will have to get their defence right if they are going to be able to compete against a Brisbane City side that includes Quade Cooper and Karmichael Hunt.

SYDNEY

1.    Rory O’Connor (Warringah)

2.    Damien Fitzpatrick (Eastwood)

3.    Shambeckler Vui (Southern Districts)

4.    Connor Vest (Northern Suburbs) 

5.    Ryan McCauley (Eastern Suburbs) 

6.    Lachie Swinton (Sydney University) 

7.    Jack Hayson (Randwick) 

8.    Pat Sio (Eastwood) 

9.    Nick Duffy (Northern Suburbs)

10. Harry Burey (Northern Suburbs) 

11. James Kane (Sydney University)

12. Enoka Muliufi (West Harbour) 

13. Curtis Rona (Parramatta) 

14. Latu Latunipulu (Randwick) 

15. Tim Clements (Sydney University) 

RESERVES
16. JP Sauni (Northern Suburbs) 
17. Kiernan Rabie (Randwick) 
18. Cam Betham (Randwick) 
19. Nick Palmer (Northern Suburbs) 
20. Jack Dempsey (Gordon) 
21. Mitch Short (Randwick) 
22. Will Harrison (Randwick) 
23. Tyson Davis (Warringah) 

 

 




25/09/2018

24/09/2018

23/09/2018

22/09/2018

21/09/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: