Strong NSW presence in schoolboys side


24/08/2018



By NSW Rugby Media

NSW dominate the Australian Schoolboys side to face New Zealand Schools and Tonga Schools in International fixtures at the home of Queensland Rugby, Ballymore in October. Fifteen NSW players have been named in the national side and a further 10 in the Australian Schools Barbarians team.

The Australian Schools Barbarians will also meet the International visitors ahead of the Australian Schoolboys tour to the UK and Ireland later in the year.

Australian Schools Head Coach Andrew Moloney said: “New Zealand Schools and Tonga Schools present two very different styles of Rugby so it’s a very good test for these players so early on in their Rugby careers.

“To be able to play for country on home soil is a great privilege and one that we are not taking lightly, and the team is looking forward to playing at Ballymore.”

On Saturday 6 October there will be a festival of Rugby at Ballymore with the Junior Gold Cup Final (U15s) to start the day, followed by the Junior Rugby Championship Final (U16s), leading into the Schools Fixtures.

2018 Australian Schools
Daniel Ala, NSW II, St Augustine’s College
Angus Bell, NSW I, Newington College
Angus Bell, NSW II, St Ignatius College
John Connolly, NSW I, The Kings School
Apinesa Driti, ACT, Gungahlin College
Donny Freeman, NSW I, Kinross Wolaroi School
Carter Gordon, QLD I, Brisbane Boys College
Will Harris NSW I, The Scots College
Zane Hogan, ACT, St Edmund’s College
Lachlan Ilias, NSW I, Trinity Grammar School
Spencer Jeans, QLD I, The Southport School
Brendan Jimenez, ACT, St Edmund’s College
Tyrell Kopua, QLD I, The Southport School
Thomas Lambert, NSW I, Trinity Grammar School
Luca Moretti, NSW I, Waverly College
Reesjan Pasitoa, NSW I, St Joseph’s College, Nudgee
Billy Pollard, NSW I, Barker College
Luke Reimer, NSW I, Barker College
Seb Strang, NSW I, The Scot’s College
Bailey Tautau, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee
Tom van der Schyff, QLD I, The Southport School
Joey Walton, NSW I, Wadalba High School
Jeremy Williams, NSW I, The Scot’s College

2018 Australian Schools Barbarians
Lachlan Albert, NSW I, St Ignatius College
Jangala Bennett, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee
Vincent Creagh, NSW II, St Joseph’s College
Zac Crothers, QLD II, Anglican Church Grammar School
John Downes, QLD I, Marist College, Ashgrove
Lachlan Dring, NSW II, Barker College
Matthew Dutallis, NSW I, St Ignatius College
Tane Edmed, NSW I, Trinity Grammar School
Fred Fewtrell, QLD I, Anglican Church Grammar School
Haloti Fonua, VIC, Victoria University SC
Harry Fox, QLD II, Padua College
Aiden Kelso, NSW II, Kinross Wolaroi
Matt Minogue, NSW II, The Kings School
Zane Nongorr, QLD I, The Southport School
Zachery Perrin, ACT, Daramalan College
Will Roach, QLD I, St Joseph’s College, Gregory Terrace
David Tejcek, NSW II, Barker College
Fred Tricks, NSW I, The Scots College
Harry Vella, QLD I, St Joseph’s College, Nudgee
Dennis Waight, QLD I, Brisbane Grammar School
Brett Wellington, CS, The Scot’s College
Jack Winchester, NSW II, Bishop Druitt College, Coffs Harbour

2018 Australia Schools Fixtures

October 1, St Joseph’s, Gregory Terrace

Australian Schools Barbarians v New Zealand, 2pm
Australia Schools v Tonga Schools, 4pm

Saturday October 6, Ballymore
Australian Schools Barbarians v Tonga, 3.30pm
Australian Schools v New Zealand Schools, 5pm


10/12/2018

09/12/2018

07/12/2018

04/12/2018

30/11/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: