Roll Call: Saturday 23 June


21/06/2018



By NSW Waratahs Media unit

From the park all the way to the third Wallaby Test against Ireland here is where you can find your NSW Waratahs, Generation Blue U20’s players and NSW Women around the grounds this weekend.

Generation Blue Under 20’s:


Congratulations to the following players who’ve returned home from Junior Wallabies duties at the World Rugby Under 20’s Championship in France, placing fifth after defeating Argentina:

Patrick Tafa, George Francis, Josh Kemeny, Bayley Kuenzle, James Ramm, Will Harrison, Rory Suttor, Hugh Margin, Charlie Hancock

Eastern Suburbs: Bo Abra
Eastwood: George Francis
Sydney University: Tom Osbourne, Darcey Breen, Eddie Poolman
Randwick: Nick Wilkinson (2nd Grade), Jackson Mohi, Ben Donaldson, Finn Wright
Southern Districts: Nathan Lawson
Manly: Max Douglas
Gordon: Nick Brown (1st Grade)

Shute Shield:


Sydney University v Randwick – University Oval, 3:00pm (AEST)
Sydney University: Matt Sandell, Lachlan Swinton, Harry Johnson-Holmes, Brad Wilkin

Eastern Suburbs v Eastwood – Woollahra Oval, 3:00pm (AEST)
Eastern Suburbs: Ryan McCauley, Mack Mason, Cody Walker, Alex Newsome, Tom Staniforth
Eastwood: Damien Fitzpatrick, Hugh Roach

Warringah v Gordon – Rat Park, 3:00pm (AEST)
Warringah: Maclean Jones

Southern Districts v Parramatta – Forshaw Rugby Park, 3:00pm (AEST)
Southern Districts: Jed Holloway, Shambeckler Vui

West Harbour v Manly – Concord Oval, 3:00pm (AEST)
West Harbour: Taqele Naiyaravoro

BYE: Northern Suburbs (Irae Simone, JP Sauni, Will Miller, Michael Wells, Cam Clark, Bryce Hegarty)


Wallabies vs Ireland Test III:


1. Scott Sio
2. Brandon Paenga-Amosa
3. Sekope Kepu
4. Izack Rodda
5. Adam Coleman
6. Lukhan Tui
7. Michael Hooper (c)
8. David Pocock
9. Nick Phipps
10. Bernard Foley
11. Marika Koroibete
12. Kurtley Beale
13. Samu Kerevi
14. Dane Haylett-Petty
15. Israel Folau

Reserves
16. Tolu Latu
17. Tom Robertson
18. Taniela Tupou
19. Rob Simmons
20. Ned Hanigan
21. Pete Samu
22. Joe Powell
23. Reece Hodge

Wallabies Squad: Jake Gordon, Curtis Rona

NSW Women:


Campbelltown v Sydney University – Campbelltown Showgrounds, 11:00am (AEST)
Campbelltown: Atasi Lafai
Sydney University: Iliseva Batibasaga, Grace Hamilton, Ash Hewson, Fi Jones, Kirrily Laws, Tasmin Sheppard

Warringah v Eastern Suburbs – Woollahra Oval, 5:00pm (AEST)
Warringah: Laura Devereux, Sarah Laman, Natalie Maclarn, Crystal Maguire, Cobie-Jane Morgan, Shanice Parker, Emily Robinson, Matelena Wilson

West Harbour v Parramatta – St Luke’s North, 11:00am (AEST)
Parramatta: Joesphine Falestia, Melissa Fatu, Alafou Fatu, Evelyn Horomia, Pareake O’Brien, Talaopatina Sio, Ana-Lise Sio, Nancy Vaiaku

University of Wollongong v Blacktown – Wollongong University, 11:00am (AEST)
Blacktown: Ariana Kaiwai


25/09/2018

24/09/2018

23/09/2018

22/09/2018

21/09/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: