NSW Junior State Championships: Fixtures and Results


11/06/2018



By NSW Waratahs Media unit

From around the grounds, here's how the 2018 NSW Junior State Championships played out for all the competing age grades.

Under 11s



Day One: 9 June

Gordon Tartans 17 v Warringah White 17
Manly Red 7 v Southern Districts Red 19
Norths Black 0 v Illawarra Red 27
Randwick White 12 v Hunter Red 5
Eastwood White 28 v Central North White 5
Mid North Coast 0 v Easts 26
Manly Blue 27 v Norths Red 0
Gordon Highlanders 0 v Southern Districts Blue 33
Central North Red 12 v Randwick Green 29
Eastwood Blue 12 v Warringah Green 33
Penrith 5 v Hunter Blue 7
Sydney Uni 14 v Parramatta 21
Gordon Tartans 0 v Illawarra Red 45
Manly Red 41 v Randwick White 0
Southern Districts Red 38 v Warringah White 0
Norths Black 7 v Eastwood White 12
Central North White 10 v Hunter Red 24
Mid North Coast 7 v Illawarra Blue 14
Manly Blue 20 v Eastwood Blue 7
Gordon Highlanders 19 v Norths Red 0
Central North Red 22 v Penrith 19
Randwick Green 74 v Parramatta 0
Southern Districts Blue 35 v Warringah Green 0
Easts 5 v Hunter Blue 26
Sydney Uni 22 v Illawarra Blue 15
Manly Red 29 v Norths Black 14
Southern Districts Red 14 v Illawarra Red 26
Randwick White 12 v Gordon Tartans 24
Hunter Red 14 v Eastwood White 7
Warringah White 17 v Central North White 7
Mid North Coast v Eastwood Blue
Manly Blue 5 v Penrith 5
Southern Districts Blue 0 v Illawarra Blue 55
Norths Red 7 v Hunter Blue 26
Randwick Green 24 v Warringah Green 14
Central North Red 25 v Sydney Uni 0
Gordon Highlanders v Easts


Day Two: 10 June

Randwick White 5 v Eastwood White 12
Gordon Tartans 0 v Southern Districts Red 22
Manly Red 14 v Hunter Red 12
Warringah White 7 v Illawarra Red 10
Norths Black 14 v Central North White 10
Mid North Coast 0 v Parramatta 24
Penrith 17 v Easts 7
Norths Red 22 v Sydney Uni 19
Eastwood Blue 7 v Southern Districts Blue 33
Central North Red 8 v Warringah Green 24
Randwick Green 0 v Illawarra Blue 17
Manly Blue 15 v Hunter Blue 5
Gordon Highlanders 19 v Parramatta 12
Warringah White 12 v Eastwood White 7
Southern Districts Red 17 v Hunter Red 7
Randwick White 17 v Illawarra Red 5
Gordon Tartans 15 v Norths Black 0
Manly Red 43 v Central North White 0
Randwick Green 36 v Eastwood Blue 0
Mid North Coast 0 v Southern Districts Blue 52
Norths Red 14 v Penrith 21
Easts 29 v Sydney Uni 14
Parramatta 15 v Warringah Green 31
Illawarra Blue 14 v Hunter Blue 21
Manly Blue 7 v Gordon Highlanders 7
Mid North Coast 0 v Central North Red 24
Randwick White 10 v Norths Black 7
Hunter Red 0 v Warringah White 7
Eastwood White 22 v Illawarra Red 24
Southern Districts Red v Central North White
Manly Red 12 v Gordon Tartans 5
Warringah Green 14 v Illawarra Blue 31
Norths Red v Parramatta
Eastwood Blue 19 v Penrith 21
Southern Districts Blue v Hunter Blue
Gordon Highlanders 34 v Central North Red 12
Manly Blue 55 v Sydney Uni 0
Randwick Green 40 v Easts 0


Under 12s



Day One: 9 June

Manly 12 v Gordon 12
Illawarra 5 v Sydney Uni 12
Southern Districts 15 v ACT Brumbies 5
Eastwood 0 v Central West 5
Sydney Uni 0 v Gordon 27
Manly 0 v Hunter 14
Southern Districts 31 v Central West 0
ACT Brumbies 36 v Central North 12
Illawarra 0 v Hunter 29
Manly 17 v Sydney Uni 7
Eastwood 14 v ACT Brumbies 14
Central North 7 v Central West 5
Norths 45 v Southern Inland 0
Parramatta 39 v Mid North Coast 0
Southern Districts 36 v Central North 0
Gordon 5 v Hunter 7
Penrith 29 v Warringah 7
Randwick 40 v Central Coast 19
Parramatta 38 v Norths 7
Mid North Coast 26 v Southern Inland 0
Warringah 20 v Central Coast 12
Penrith 26 v Randwick 21
Eastwood 22 v Central North 14


Day Two: 10 June

Central West 0 v ACT Brumbies 22
Hunter 22 v Sydney Uni 7
Illawarra 5 v Gordon 17
Randwick 29 v Warringah 0
Penrith 41 v Central Coast 5
Norths 24 v Mid North Coast 0
Parramatta 62 v Southern Inland 0
Manly 12 v Illawarra 5
Southern Districts 33 v Eastwood 0
Sydney Uni 19 v Illawarra 24
Central West 5 v Central North 5
Southern Inland 12 v Central Coast 22
Manly 46 v Mid North Coast 0
Eastwood 12 v Warringah 14
Hunter 14 v ACT Brumbies 10
Southern Districts 28 v Gordon 7
Parramatta 50 v Randwick 5
Penrith 22 v Norths 0


Day Three: 11 June

SF 1 || Hunter 0 v Penrith 12
SF 2 || Souths 0 v Parramatta 24
15 v 16 || Central Coast 12 v Central West 14
17 v 18 || Sydney Uni 38 v Southern Inland 14
11 v 12 || Mid North Coast 5 v Eastwood 12
13 v 14 || Illawarra 14 v Central North 5
7 v 8 || Randwick 24 v Norths 14
9 v 10 || Manly 36 v Warringah 10

3 v 4 || Hunter 5 v Southern Districts 33
5 v 6 || ACT 14 v Gordon 17

Grand Final || Penrith 5 v Parramatta 33


Under 13s



Day One: 9 June

Parramatta 55 v Hunter 7
ACT Brumbies 25 v Eastwood 0
Randwick 0 v Victoria 34
Southern Districts 26 v Central Coast 12
Gordon 43 v Central West 5
Manly 20 v Warringah 7
Parramatta 41 v Southern Inland 0
Victoria 32 v Central North 0
Eastwood 7 v Hunter 12
Randwick 37 v Central Coast 0
Penrith 43 v Northern Suburbs 7
Illawarra 17 v West Harbour 27
ACT Brumbies 31 v Southern Inland 0
Southern Districts 0 v Victoria 45
Parramatta 44 v Eastwood 5
Central North 58 v Central Coast 0
Penrith 33 v Gordon 14
Warringah 5 v West Harbour 41
Northern Suburbs 17 v Central West 19
Manly 24 v Illawarra 7
Hunter 19 v Southern Inland 0
Randwick 14 v Central North 0


Day Two: 10 June

Parramatta 20 v ACT Brumbies 15
Randwick 12 v Southern Districts 7
Southern Inland 5 v Eastwood 20
Manly 0 v West Harbour 10
Gordon 35 v Northern Suburbs 5
Central Coast 0 v Victoria 29
ACT Brumbies 10 v Hunter 0
Southern Districts 10 v Central North 26
Penrith 25 v Central West 0
Illawarra 15 v Warringah 5
Central Coast 17 v Warringah 19
Eastwood 10 v Northern Suburbs 15
Hunter 5 v Central West 10
Central North 14 v Illawarra 10
Southern Inland 15 v Southern Districts 10

QF 1 || Parramatta 38 v Randwick 0
QF 2 || Victoria 31 v ACT Brumbies 12
QF 3 || Penrith 12 v Manly 12
QF 4 || West Harbour 7 v Gordon 10


Day Three: 11 June

Central Coast 12 v Southern Districts 5
Warringah 5 v Northern Suburbs 7
Southern Inland 0 v Eastwood 14
Hunter 5 v Illawarra 15

SF 1 || Parramatta 50 v Gordon 0
SF 2 || Victoria 29 v Penrith 5
7/8th || Manly 12 v West Harbour 10
9/10th || Central West 12 v Central North 7
5/6th || Randwick 5 v ACT Brumbies 0
3/4th || Gordon 5 v Penrith 19

Grand Final || Parramatta 54 v Victoria 12


Under 14s



Day One: 9 June

Southern Districts 5 v Illawarra 12
West Harbour 19 v Warringah 19
Penrith 41 v Hunter 0
Manly 22 v ACT Brumbies 0
Eastwood 31 v Parramatta 0
Randwick 19 v Central West 5
West Harbour 12 v Norths 29
Illawarra 44 v Central Coast 0
Warringah 21 v Sydney Uni 22
Southern Districts 0 v Gordon 20
Manly 40 v Randwick 5
Penrith 26 v Eastwood 5
ACT Brumbies 38 v Central West 5
Hunter 48 v Parramatta 5
Gordon 64 v Central Coast 0
Norths 27 v Sydney Uni 7


Day Two: 10 June

Hunter 7 v Eastwood 15
Manly 41 v Central West 5
Penrith 76 v Parramatta 0
Southern Districts 43 v Central Coast 5
West Harbour 36 v Sydney Uni 7
ACT Brumbies 12 v Randwick 21
Norths 14 v Warringah 7
Gordon 14 v Illawarra 10

PO 1 || Parramatta 29 v Warringah 5
PO 2 || Central West 15 v Central Coast 0
PO 3 || ACT 51 v Sydney Uni 5
PO 4 || Hunter 29 v Sthn Districts 5
QF 1 || Penrith 67 v Illawarra 0
QF 2 || Gordon 14 v Eastwood 5
QF 3 || Northern Suburbs 22 v Randwick 7
QF 4 || Manly 29 v West Harbour 5


Day Three: 11 June

SF 1 || Penrith 31 v Manly 14
SF 2 || Gordon 34 v Norths 10
13 v 14 || Parramatta 29 v Central West 15
15 v 16 || Warringah 29 v Central Coast 7
9 v 10 || ACT 12 v Hunter 14
11 v 12 || Sydney Uni 0 v Sthn Districts 22
7 v 8 || Illawarra 12 v Eastwood 12
9 v 10 || Randwick 17 v West Harbour 5
3 v 4 || Manly 36 v Norths 0

Grand Final || Penrith 29 v Gordon 10


Under 15s Boys



Day One: 9 June

Eastwood 29 v West Harbour 7
Gordon 31 v ACT Brumbies 19
Northern Suburbs 43 v Warringah 14
Manly 5 v Central Coast 15
Illawarra 7 v Parramatta 27
Hunter 24 v Sth Districts 5
Eastwood 17 v Randwick 10
Gordon 43 v Manly 0
Illawarra 21 v West Harbour 26
Northern Suburbs 24 v Hunter 0
ACT Brumbies 34 v Central Coast 5
Warringah 17 v Sth Districts 14
Randwick 5 v Parramatta 10


Day Two: 10 June

Illawarra 5 v Randwick 29
Hunter 5 v Warringah 17
Manly 7 v ACT Brumbies 24
West Harbour 5 v Parramatta 33
Gordon 26 v Central Coast 7
Northern Suburbs 24 v Sth Districts 14
Eastwood 20 v BYE 0

PO 4 || Central Coast 24 v Manly 5
PO 1 || Souths 0 v Illawarra 33
PO 2 || West Harbour v Souths 10
PO 3 || West Harbour v Illawarra
OF 1 || Eastwood 26 v Warringah 5
QF 2 || Gordon 33 v Randwick 0
QF 3 || Norths 32 v Parramatta 14
QF 4 || Hunter 22 v ACT 21


Day Three: 11 June

SF 1 || Eastwood 20 v Hunter 7
SF 2 || GOrdon 0 v Norths 8
11, 12 & 13th || Illawarra 12 v Manly 14
11, 12 & 13th || Wests 12 v Manly 5
11, 12 & 13th || Wests 12 v Illawarra 7

7th & 8th || Warringah 14 v Randwick 20
9th & 10th || Southern Districts 24 v Central Coast 5
3rd & 4th || Hunter 0 v Gordon 31
5th &6th || Parramatta 19 v ACT 12

Grand Final || Eastwood 7 v Norths 32


Under 15s Girls



Day One 9 June

Gordon 0 v Randwick/Parra 64
Illawarra 17 v Central Coast 10
Hunter 0 v Central North 20
Gordon 5 v Illawarra 15
Randwick/Parra 30 v Central Coast 0
Hunter 47 v Gordon 0
Central North 31 v Illawarra 0
Randwick/Parra 54 v Hunter 0
Central Coast 0 v Central North 55


Day Two 10 June

Illawarra 10 v Hunter 14
Gordon 0 v Central Coast 20
Randwick/Parra 27 v Central North 5
Central Coast 5 v Hunter 19
Illawarra 7 v Randwick/Parra 34
Gordon 0 v Central North 43


Day Three 11 June

Grand Final || Central North 7 v Randwick/Parra 22


Under 16s



Day One 9 June

Eastwood 53 v Central Coast 5
Sydney University 26 v Illawarra 7
Gordon 48 v Southern Inland 3
Hunter 27 v Penrith 0
Southern Districts 14 v Manly 10
ACT 36 v Melbourne 0
Eastwood 27 v Northern Suburbs 17
Sydney University 12 v Hunter 7
Southern Districts 24 v Central Coast 0
Gordon 3 v ACT 0
Illawarra 45 v Penrith 10
Southern Inland 14 v Melbourne 34
Northern Suburbs 7 v Manly 10


Day Two: 10 June

Southern Districts 12 v Northern Suburbs 14
ACT 41 v Southern Inland 5
Hunter 29 v Illawarra 0
Central Coast Forfeit v Manly
Sydney University 54 v Penrith 0
Gordon 27 v Melbourne 12
Eastwood v BYE
PO || 4 Illawarra 31 v Southern Inland 17
PO 1 || Melbourne 17 v Penrith 5
QF 1 || Eastwood 31 v Norths 0
QF 2 || Sydney University 31 v Manly 7
QF 3 || Gordon 31 v Southern Districts 0
QF 4 || ACT 17 v Hunter 12


Day Three: 11 June

SF 1 || Eastwood 5v ACT 7
SF 2 || Sydney University 12 v Gordon 19

7th & 8th || Norths 25 v Manly 10
9th & 10th || Melbourne 17 v Illawarra 0
3rd & 4th || Eastwood 22 v Sydney University 12
5th & 6th || Souths FFT v Hunter 20

Grand Final Winner || Gordon 38 v ACT 22



Under 17s



Day One: 9 June

Gordon 37 v Hunter 5
Randwick / Parramatta 0 v West Harbour 26
Gordon 0 v Illawarra 41
Hunter 17 v Randwick / Parramatta 19
West Harbour 25 v Illawarra 5


Day Two: 10 June

Randwick / Parramatta 10 v Illawarra 15
Gordon 0 v West Harbour 44
Hunter 15 v Illawarra 35
Gordon 7 v Randwick / Parramatta 34
Hunter 10 v West Harbour 56


Day Three: 11 June

West Harbour 29 v Illawarra 5



Opens Boys



Day One: 9 June

Gordon 0 v Hunter 32
Manly 40 v Gordon 0
Manly 34 v Hunter 5


Day Two: 10 June

Grand Final || Manly 31 v Hunter 21



Congratulations to the 2018 Junior State Champions:


Under 12 || Parramatta 33 def Penrith 5

Under 13 || Parramatta 54 def Victoria 12

Under 14 || Penrith 29 def Gordon 10

Under 15 || Northern Suburbs 32 def Eastwood 7

Under 15 Girls || Randwick/Parra 22 def Central North 7

Under 16 || Gordon 38 def ACTJRU Brumbies 22

Under 17 || Girls West Harbour 29 def Illawarra 5

Opens || Manly 31 def Hunter 21


11/12/2018

10/12/2018

09/12/2018

07/12/2018

04/12/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: